برای پاسخ به این سوال ابتدا باید توضیح داده شود که انواع زیادی از سقف های سازه ای وجود که شاید نام برخی از آنها را تاکنون نشنیده باشید .چرا که امکانات و یا ضوابط تهیه و ساخت آنها درکشورما وجود نداردو یا به دلیل هزینه بالای آنها ، سازندگان اقبالی نسبت به آنها نشان نمیدهند. از این رودر اینجا به معرفی اجمالی سقفهای رایج در ایران میپردازیم.توضیح دیگری که می بایست ارائه شود اینست که منظور ما از سقف سازه ای در واقع  سقفی است که بعنوان یک دیافراگم صلب، نیروهای ناشی از سربارهای خود را به المانهای سازه ای دیگ ( تیرو ستون ها) منتقل میکند.پس بنابراین این سقفهایی مثل سقف سوله ها شامل این تعریف نمی شود.

انواع سقف های سازه ای رایج در ایران :

  1. 1-سقف طاق ضربی :

هرچند که این نوع سقف منسوخ شده است و دیگر مورد تایید ضوابط وآیین نامه ها نیست اما به دلیل اینکه هنوز ساختمان های زیادی وجود دارند که سقف های طاق ضربی دارند ، مهندسین و سایر افراد شاغل در صنعت ساختمان می بایست با این نوع سقف آشنایی داشته باشند و نقاط ضعف و قوت آنرا بشناسند. سقف طاق ضربی به راحتی و با هزینه کم ساخته میشود.اما بدلیل وزن بالا و عملکرد بسیار ضعیف درهنگام زلزله ،سقف قابل اعتمادی نیست. و منسوخ شده میباشد.

  1. 2-سقف تیرچه- بلوک:

این نوع سقف یکی از رایج ترین انواع سقف به حساب می آید. اجزای تشکیل دهنده سقف تیرچه – بلوک شامل تیرچه ، بلوک پرکننده و بتن وآرماتورحرراتی وآرماتور تقویتی برش (اوتکا ) می باشد. در این میان دوجزء اول یعنی تیرچه و بلوک پرکننده اجزای منحصر به فرد این نوع سقف محسوب می شوند.هم تیرچه و هم بلوک پرکننده انواع مختلفی دارند که به معرفی آنها می پردازیم.

انواع تیرچه :

الف ) تیرچه پاشنه بتنی

ب) تیرچه فلزی با جان باز( کرمیت )

ج) تیرچه پیش تنیده ( اشپنیت )

انواع بلوک پرکننده:

الف ) بلوک پلی استایرن

ب) بلوک سفالی

ج) بلوک سیمانی

البته این امکان هم وجود دارد که بلوک پرکننده را حذف کرده و با استفاده از قالب ، شکلی شبیه به بلوک پرکننده ایجاد نمود و پس از گیرش بتن ، قالب را برداشت . درواقع با این روش فضایی را که در حالت عادی توسط بلوک پرکننده اشغال می شود ، بصورت خالی در اختیار خواهید داشت و می توانید برای عبور تاسیسات از آن استفاده کنید.

  1. 3-سقف کامپوزیت :

این نوع سقف صرفا در اسکلت فلزی قابل اجرا است. اجزای تشکیل دهنده آن شامل تیرها ی فرعی ( لانه زنبوری-پروفیل ) برشگیر ، بتن و آرماتورحرارتی می باشد. از آنجایی که برای اجرای سقف کامپوزیت به شمع بندی نیازی نیست این امکان وجود دارد که چند سقف به طور همزمان بتن ریزی نمود که تخته ها یا ورق های قالب بندی را نباید به هیچ وجه زودتر از زمان موعد باز کرد.

  1. 4-سقف عرشه فولادی :

این نوع سقف در سالهای اخیر رواج زیادی درساختمان سازی پیداکرده است.دلیل اصلی این اقبال خوب سازدگان و پیمانکاران ساختمانی ، سرعت بالای اجرای آن است.اجزای تشکیل دهنده سقف عرشه فولادی شامل تیرهای فرعی ، ورق گالوانیزه ذوزنقه ای ، گل میخ ، بتن و آرماتورحرراتی می باشد. البته برخی از مهندسین طراح یک آرماتورخمشی در پایین مقطع بتنی سقف ( داخل کنگره ی ورق عرشه فولادی ) تعبیه میکنند. در واقع مهندس طراح دراین حالت از نقش ورق عرشه فولادی بعنوان المان کششی مقطع صرف نظر میکند وورق عرشه فولادی راصرفا بعنوان قالب در نظر میگیرد. یکی دیگر از دلایل رواج سقف عرشه فولادی ایمنی قابل قبول آن درحین اجراست.چراکه پس از پخش کردن و اتصال ورق ها به سازه ( بوسیله دستگاه میخکوب ) یک عرشه فولادی گسترده ایجاد می شود که یک سطح ایمن را دراختیار اکیپ اجرایی قرار می دهد و آنها میتوانند با اطمینان خاطر و ایمنی بالا به ادامه عملیات اجرایی سقف بپردازند.

5-سقف دال بتنی :

این نوع سقف بدلیل وزن بالای آن و سرعت اجرای پایین و همچنین هزینه ی بیشتری که دارد کمتر مورد استفاده قرارمیگیرد.اما با این وجود برخی از مهندسین طراح اعتقاد بیشتری به سقف دال دارند و درطراحی های خود از این سقف استفاده میکنند. در برخی ساختمانها که از اهمیت بالایی برخوردارند.مثل ساختمانهای واقع در در نیروگاهها یا مراکز صنعتی بزرگ از سیستم سقف دال بتنی استفاده می شود. اجزای تشکیل دهند. این سقف آرماتور وبتن است.آنچه که درمورد سقف دال بتنی لازم به ذکر است اینست که دال اصولا به دودسته ی دال یک طرفه ودو طرفه تقسیم میشود و تفاوت این دونوع دال درمقدار وجهت قرارگیری آرماتورهای آنهاست. عاملی که باعث تمایز دال یک طرفه از دال دوطرفه می شود نسبت اندازه طول به عرض آن است. بدین ترتیب که هرگاه نسبت طول به عرض دال از عدد 2 کمتر باشد این دال یک طرفه و درغیر این صورت دوطرفه درنظر گرفته شده وبرهمین اساس طراحی میشوند. دال یک طرفه فقط درجهت طولی و دال دو طرفه درهر دو جهت نیاز به آرماتور خمشی دارد.دالها در اسکلت بتنی بصورت درجا اجرا می شوند بدین ترتیب که با قالب بندی کل سطح سقف یک عرشه موقت ایجاد میکنند و سپس آرماتوربندی کرده و بتن ریزی میکنند و قالبهامی بایست تا گیرش حداقل بتن در جای خود باقی بمانند و به هیچ وجه نباید زودتر از موعد باز می شوند. در اسکلتهای فلزی نیز دال ها بصورت پیش ساخته استفاده می شوند. بدین ترتیب که با اندازه گیری دقیق تیرریزی موجود ، دال های نواری را طبق همین اندازه ها در کارخانه ساخته و سپس به محل پروژه حمل و در تراز مورد نظر نصب میکنند. این دال های پیش ساخته یا به صورت پیش تنیده و یا بصورت عادی ساخته میشوند.

  1. 6-سقف تیر- دال :

این سقف شبیه به سقف کامپوزیت است با این تفاوت که تیرهای فرعی آن بتنی هستند. سقف تیر ودال در اسکلت بتنی بصورت درجا و در اسکلت فلزی بصورت پیش ساخته اجرا می شود.به سقف تیرودال پیش ساخته در اصطلاح " دبل تی " گفته می شود چون مقطع آن شبیه به دو حرف انگلیسی T در کنار هم است.

  1. 7-سقف کوبیاکس :

این نوع سقف که به تازگی درصنعت ساختمان ایران وارد شده است از لحاظ سازه ای شبیه به دال دو طرفه است که البته تفاوت هایی با آن دارد. بدین ترتیب که درضخامت دال گوی های توخالی سبکی رابصورت منظم قرارمیدهند تا درواقع از معرف بتن برای پرکردن آن قسمت جلوگیری کنند. کاری که این گوی های تو خالی سبک انجام میدهند شبیه به کاری است که بلوک های پرکننده ( فوم ) در سقف تیرچه  بلوک انجام می دهند. یعنی از پرشدن بتن در فضایی که بتن نیازی نیست جلوگیری میکنند. شکل ظاهری این گوی ها شبیه به یک توپ فوتبال کم باد است که با دست از بالا و پایین آنرا فشارداده باشید . این گوی ها در فضای بین شبکه آرماتور بالا و پایین قرارمیگیرند. برای اینکه گوی ها با یک نظم و ترتیب مشخص و به صورت ردیفی در کناریکدیگر قرارمیگیرند آنها رادر یک قفس فلزی که بصورت خرپایی ساخته میشود.قرارداد. و سپس بین شبکه آرماتور بالا و پایین جای میدهند. جنس این گوی ها پلی اتلین بازیافتی یا پلی پروتیین می باشد. سقف کوبیاکس به دلیل هزینه بالا و وقت گیر بودن تاکنون نتوانسته جایگاه مناسبی دربین سقف های سازه ای در صنعت ساختمان ایران پیدا کند.

  1. 8-سقف روفیکس :

این سقف درواقع همان سقف کامپوزیت است که بجای تخته یا ورق ( که بعنوان قالب استفاده می شوند) از یک صفحه فلزی مشبک با نام روفیکس بعنوان قالب ماندگار استفاده میشود. جنس روفیکس  ورق گالوانیزه به ضخامت 7/. تا 0.8 میلیمتر است . همین مشبک بودن روفیکس موجب می شود بتن تازه به خوبی با آن درگیر شود و بدلیل ترکیب بتن و فلز مقاومت بدست آمده برای تحمل بارهای وارده به سقف قابل توجه خواهد بود. فاصله تیرهای فرعی تا حداکثر 80 سانتی مترمیتواند باشد چراکه بیشتراز آن باعث شکم دادن روفیکس درهنگام بتن ریزی خواهد شد.دونکته بسیار مهم باید در مورد بتن ریزی سقف روفیکس مدنظر قرارداد اینست که اولا نسبت آب به سیمان بتن به هیچ وجه نباید بالا باشد یا به عبارت دیگر بتن نباید شل باشد ، ثانیا از تجمع بتن دریک نقطه جدا خودراری نمودچون ممکن است در اثر بار زیاد ، روفیکس شکم داده و یا پاره شود.اجزای تشکیل دهنده این نوع سقف شامل روفیکس ، ارماتورو بتن می باشد.ساده بودن روش اجراو سرعت بالای کار از مزایای این سقف می باشد اما از انجا که روفیکس یک قالب ماندگار است جزء مصالح مصرفی سقف به حساب امده و در نتیجه هزینه آن را کمی بالا می برد.

  1. 9-سقف پیش تنیده :

این نوع سقف جدیترین سقفی است که وارد صنعت ساختمان ایران شده است. درسقف پیش تنیده با استفاده از کابل و چگونگی قرارگیری آن در دال بتنی سقف ، یک نیروی فشاری اولیه قبل از بهره برداری از سازه در ناحیه کششی دال بتنی ایجاد میکنند تا پس از بهره برداری از سازه این ناحیه کششی دچار ترک خوردگی نشود ودر نتیجه از حداکثر ظرفیت باربری بتن استفاده شودو به تبع آن ابعاد و دو اندازه ها کاهش یابد.( مثلا آویز تیرها حذف شود) از این توضیحات می توان فهمید که روش پیش تنیدگی مورد استفاده برای این سقف روش پس کشیدگی است. یکی از مزایای اصلی استفاده از سقف پیش تنیده اینست که این امکان را فراهم می اورده تا سازه با تعداد ستون کمتری نسبت به سایر سقفها اجراشود این موضوع در بحث معماری ساختمان و همچنین تامین پارکینگ بسیار تاثیرگذار است همین مزیت باعث می شود تا برخی از سازندگان ساختمان با وجود هزینه ی بالای اجرای سقف پیش تنیده بازهم از این سیستم سقف استفاده کنند. اجزای این سقف منوط به داشتن ابزار وادوات و دانش فنی لازم است به سادگی امکان پذیر نیست.

10-1- سقف وافل 

این نوع سقف یکی از جدیدترین سقفهای است که وارد صنعت ساختمانی ایران شده است و هم در اسکلت فلزی و هم در اسکلت بتنی کاربرد دارد و از بلوکهای پلیمری درآن استفاده میشود و

2)  کدامیک از انواع سقف ها برای سازه ساختمان من مناسب تر است؟

 

برای رسیدن به جواب این سوال ابتدا می بایست شرایط پروژه خود را بدرستی تعیین کنید تا بتوانید به پاسخ صحیح دست بیابد. منظور از شرایط پروژه در واقع ودردرجه اول نوع اسکلت و دردرجه دوم توان مالی و دردرجه سوم محدودیت زمانی اجرای آن است در درجه چهارم متراژ پروژه  .بعنوان مثال اگر اسکلت ساختمان شما فلزی است و توان مالی دارید و درعین حال زمان کمی برای انجام و اتمام پروژه در اختیار دارید سقف عرشه فولادی گزینه مناسبی برای ساختمان شماست. سقف عرشه فولادی بهترین گزینه برای پروژه های بالای 1000 مترمربع و توجیح اقتصادی دارد به دلیل بازگشت سریعتر سرمایه. و یا دیدن این نوع سقف در طراحی نقشه سازه .بنابر آنچه گفته شد به این نتیجه میرسیم که تعیین نوع سیستم سقف کاملا به شرایط پروژه شما بستگی دارد اما اگر صرفا بدنبال این هستید که سقفی را اجراکنید که بهترین عملکرد را درسازه شما داشته باشد جواب ما برای این سوال اینست که کلیه سیستم های سقف (که در سوال پیشین آنها را معرفی کرده ایم ) در صورتی که مطابق با ضوابط و آیین نامه ها ومقررات موجود اجرا شوند، عملکرد خوب و قابل قبلولی خواهند داشت . و فرق چندانی بایکدیگر ندارند. مهمترین عامل کیفیت مصالح و نحوه صحیح اجرا می باشد.

 

3)  کدام سقف سبکتر است؟

قبل از پاسخ دادن به این سوال ذکر این نکته ضروری است که در محاسبه وزن هر نوع سقف می بایست وزن کلیه المان های آن را درنظر گرفته به عنوان مثال در سقف کامپوزیت باید وزن تیر فرعی ، بتن ، میلگرد و برشگیرها را برای یک متر مربع سقف محاسبه نمود. پس از این توضیح و با یک محاسبات سر انگشتی می توان به این نتیجه رسید که سقفها پرکابرد براساس وزن و به صورت به از سبک به سنگین به این ترتیب قرار میگیرند.

4)  کدام سقف ارزان تر تمام میشود؟

پاسخ به این سوال نیز مستلزم ذکر چند نکته است اول اینکه اصولا سقفی که مقدار فولاد مصرفی آن کمتر باشد ارزان تر تمام خواهد شد.دوم اینکه با درنظر گرفتن وزن سقف ( بارمرده سقف ) و نوع عملکرد سقف وزن کل سازه و ابعاد و اندازه های تیرها و ستون های آن چه تغییری میکند و سوم اینکه مصالح مصرفی سقف از لحاظ کیفی و محیط زیست قابل قبول هستند یا خیر ؟

آنچه که به تجربه ثابت شده است در برخی از پروژه های ساختمانی با اسکلت فلزی پس از ساخت اسکلت و یا درحین اجرای آن برای سیستم سقف تصمیم گیری میکنند و چه بسا سقفی را اجرا نمایند که درمحاسبات ، طراح از آن استفاده نکرده باشد.در حالتی که از بهینه شدن وزن اسکلت صرف نظر کنیم و صرفا قیمت تمام شده سقف رادرنظر بگیریم باید گفت سقف تیرچه بلوک که در آن از تیرچه پاشنه بتنی استفاده شده باشد از سایر سقف ها ارزان نر تمام می شود و حتما اگر به جای تیرچه پاشنه بتنی از تیرچه پیش تنیده استفاده شود باز هم قیمت تمام شده کاهش چشمگیری خواهد داشت. اما آنچه که از اهمیت دوچندانی برخوردار است و مهندسین باید همیشه به آن توجه داشته باشند اینست که کلیه پیش بینی های لازم را درمرحله طراحی انجام دهند تا ضمن دست یابی به طرحی اقتصادی و بهینه ، ساختمان اجرا شده بیشترین تطابق را مدل شبیه سازی شده درنرم افزار در مرحله طراحی داشته باشد.با توجه به جمیع موارد ذکر شده تا اینجا می توان گفت سقف عرشه فولادی در صورتی که درمرحله طراحی نیز مدنظر قرارمیگیرد، می تواند با کاهش وزن کلی سازه صرفه اقتصادی بیشتری را دربرداشته باشد.

 

5)  سقف عرشه فولادی چه مزیتی دارد؟

مزایای سقف عرشه فولادی را میتوان بطور خلاصه به ترتیب زیر بیان نمود:

1-سرعت کار بالا

2- حذف عملیات شمع بندی ، قالب بندی ودکفراژ

3-اجرای چندین سقف به طور همزمان

4-کاهش تیرهای فرعی و بارمرده

5- قابلیت اجرا در پلانها معماری پیچیده

6- افزایش ایمنی هنگام بتن ریزی

7- نمای زیبای سطح زیرین سقف

8- کاهش هزینه اجرا

9- افزایش عمر مفید سقف

 

6)  آیا سقف عرشه فولادی در آیین نامه ها و مقررات ساختمانی مورد تایید قرار گرفته است؟

پا سخ این سوال مثبت است . در مبحث دهم مقررات ملی ساختمان بند10-1-2-7-5 تحت عنوان " مقاطع مختلط با استفاده از ورقهای ذوزنقه " ضوابط مربوط به طرح و اجرای سقف عرشه فولادی بطورکلی بیان شده است. همچنین یک آیین نامه بین المللی ویژه ی سقف عرشه فولادی وجود دارد که بطور تخصصی ضوابط والزامات مربوطه به سقف عرشه فولادی را ارائه داده است این آیین نامه در واقع محصول مطالعات و تحقیقات " موسسه سقف عرشه فولادی " sdi است .که به نام همین موسسه نیز نامگذاری شده است. البته این اتاندارد نیز از مراجعی چون   AISC,ASTM,BSI,ASCE,SCI, AWS برای تدوین این ضوابط استفاده نموده است.

 

7)  سقف کرومیت چه مزیتی دارد؟

مزیت اصلی سقف کرمیت ، امکان بتن ریزی چند سقف بطورهمزمان است که البته این مزیت به قیمت هزینه ی بالای ساخت تیرچه فلزی کرمیت تمام می شود چراکه فولاد مصرفی جهت ساخت این تیرچه ها فلزی کرومیت تمام می شود چرا ککه فولاد مصرفی جهت ساخت این تیرچه های فلزی کرومیت تمام می شود چرا که فولاد مصرفی جهت ساخت تیرچه ها ( به سبب خود ایستا بودن ) زیاد است . هرچند که تیرچه کرومیت گران تمام می شود. اما خود ایستا بودن و عدم نیاز به شمع بندی آن آنقدر برای برخی سازندگان اهمیت دارد که حتی در اسکلت بتنی نیز این تیرچه استفاده میکنند. مزیت دیگری که برای  که برای استفاده از این تیرچه ها میتواند ذکر کرد اینست که برای اجرای سقف کاذب می توان از بال پایینی تیرچه استفاده نمود.

 

8)  آیا سقف کرومیت در آیین نامه ها و مقررات ساختمانی مورد تایید قرار گرفته است؟

بله ، ضوابط و الزامات طرح و اجرای این سقف درنشریه شماره 151 سازمان برنامه و بودجه با عنوان " راهنمای طراحی و اجرای سقف تیرچه فولادی با جان باز در ترکیب با بتن " ارائه شده است. البته برخی شرکت ها نیز جداول آماده ای برای طراحی این تیرچه ارائه داده اند که می توان ازآنها نیز استفاده نمود.

 

9)  مسائل مربوط به طراحی و مدلسازی رایانه ای سقف عرشه فولادی و کرومیت به چه ترتیب مدنظر قرار میگیرد؟

برای مدل سازی سقف عرشه فولادی و کرمیت در نرم افزار Etabs امکاناتی وجود دارد که با معرفی پارامترهای اصلی هریک از دوسقف می توان رفتار واقعی آنها را در سازه بررسی نمود .البته برخی شرکت ها نیز نرم افزارهایی را درخصوص طراحی سقف عرشه فولادی ویا تیرچه کرمیت تهیه کرده اند که معمولا با یک سری فرضیات توام می باشند و به نوعی این نرم افزارهایی را مخصوص طراحی سقف عرشه فولادی و یا تیرچه کرمیت تهیه کرده اند که معمولا با یک سری فرضیات توام می باشند و به نوعی این نرم افزار ها را ویژه همان شرکت ها میکند. طراحان باید توجه داشته باشند که درهنگام مدل سازی رایانه ای ، پارامترهای مربوط به سقف را براساس فرضیات تئوری صرف وارد نکنند چرا که همیشه آنچه که درعمل به اجرا در میآید با آنچه که برروی کاغذ می توان آورد تفاوت دارد. بعنوان مثال فاصله گل میخ ها باید براساس فاصله آکس کنگره های ورق عرشه فولادی درنظر گرفته شود.

10)  برای اجرای سقف عرشه فولادی ، کامپوزیت ،وافل  و یا کرمیت چه اطلاعاتی را باید در اختیار شرکت برسام ابنیه قرار دهم؟

مهمترین آیتمی که برای برآورد مصالح ودرنتیجه برآورد قیمت سقف عرشه فولادی و سقف کرمیت می بایست در اختیار دفتر فنی شرکت برسام ابنیه قرارگیرد پلان تیرریزی و مقطع سقف  است. که در نقشه های فنی ساختمان می توان آنها را یافت. با دراختیار داشتن پلان تیرریزی و مقطع سقف تقریبا کلیه اطلاعات لازم بدست خواهند آمد. صورتی که برخی از مشخصات مثل کاربری ویا برخی اندازه ها درنقشه ذکر نشده باشند این اطلاعات به صورت تلفنی از کارفرمایان محترم اخذ خواهد شد.

 

11)  برای کنترل هزینه های اجرای سقف چه اقداماتی می بایست انجام دهم ؟

برای اینکه هزینه های مربوط به اجرای سقف  از جمله خرید خرید مصالح ، حمل آنها به کارگاه ، دپو (در صورت نیاز) حمل به طبقات و اجرای سقف را بصورت دقیق محاسبه نمایید. می بایست کلیه اطلاعات فنی لازم و مربوط به سقف را دراختیار شرکت برسام ابنیه قرار دهید تا با استفاده از این اطلاعات مقادیر بهینه ی مربوط به اجرای سقف توسط متخصصین این شرکت برآورد شده و ضمن تهیه یک برنامه  زمانبندی منطقی ، راهکارهای مناسبی برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه در اختیار شما قرارگیرد.

 


12)  چه زمانی باید در مورد نوع سقف سازه ای ساختمان خود تصمیم گیری نمایم؟

جواب این سوال به نوعی در پاسخ های قبلی داده شده است . بهترین  زمان برای این کار درهمان مرحله طراحی ساختمان است تا ضمن تهیه یک مدل رایانه ای نزدیک به واقعیت بتوان مسایل مربوط به اجرا رانیز از قبل در نظر گرفت تا از دوباره کاری جلوگیری بعمل آید.البته تحت شرایط خاص و باهماهنگی مهندسین طراح و ناظر می توانید سیستم سقفی متفاوت از آنچه در نقشه ها قید شده استبکار برید.

 


13)  مدت زمان لازم برای اجرای سقف عرشه فولادی و سقف کرمیت توسط شرکت برسام ابنیه چقدر است؟

اگر بخواهیم پاسخی منطقی و مهندسی به این پرسش بدهیم ، با درنظر گرفتن پاسخ پرسش های 11و 10 باید گفت شرایط حاکم برهرپروژه عامل اصلی و تعیین کننده ی مدت زمان اجرای سقف آن پروژه است. به عنوان مثال یک ساختمان در صورتی که مسیر دسترسی مناسبی نداشته باشدو یا از لحاظ ایمنی کارگاهی ، خطر ات جدی برای اکیپ اجرای وجود داشته باشد، مسلما این عوامل باعث کندی کار شد. ودر نتیجه مدت زمان اتمام اجرای سقف را افزایش می دهند. یکی دیگر از عوامل موثر ، وضعیت آب و هوایی می باشد که چندان لازم به توضیح نیست . اما برای اینکه معیاری کلی برای محاسبه مدت زمان لازم برای اجرای سقف ساختمان خود داشته باشید می توانید برای هرروز یکصدمترمربع سقف عرشه فولادی در نظر بگیرید. البته بازهم متدکز می شویم که این مقدار با درنظر گرفتن جمیع شرایط موجود میتواند کمتر یا بیشتر هم بشود.

 

14)  هزینه اجرای هر متر مربع سقف عرشه فولادی و سقف کرومیت چقدر است؟

از آنجا که قیمت مصالح ساختمانی تقریبا روز به روز در حال تغییر است از پاسخ دادن به این پرسش در اینجا امکان پذیر نیست . شما می توانید با یک تماس با شرکت برسام ابنیه دیبا و دریک فاصله زمانی کم از قیمت اجرای سقف عرشه فولادی و یا سقف کرمیت مطلع شوید البته همانطور که در پاسخ 10 بیان شده است . برای رسیدن به قیمتی دقیق و واقعی می بایست اطلاعات فنی پروژه خود رادراختیار کارشناسان این شرکت قراردهید.

 

15)  مسائل مربوط به حفظ ایمنی در کارگاه به چه ترتیب مدنظر قرار میگیرد؟

رعایت نکات ایمنی و داشتن پیش بینی های لازم در حین اجرای سقف اولین ومهمترین شرط برای رسیدن به نتیجه مطلوب است. چرا که کارکردن در مجیطی ناامن و پرمخاطره نه تنها از لحاظ ذهنی تاثیر منفی زیادی برروی نیرهای اجرایی دارد بلکه به مرور موجب پایین آمدن کیفیت اجرا و سرعت آن می شود و تازه این در صورتی است که هیچ حادثه ای روی ندهد. بروز حوادث جانی در یک کارگاه شاید بدترین اتفاق ممکن باشد. چرا که ممکن است به بروز آسیبی منتهی گرددکه دیگر نتوان آنرا مداوا کرد و فرد حادثه دیده و خانواده آن تا پایان عمر درگیر این واقعه باشند. پس منطقی وعقلانی است که کلیه موارد مربوط به ایمنی را با وجود اینکه هزینه هایی نیز در بر دارد دراولویت قرارداد تا باخیالی آسوده و اطمینان خاطر برروی مسائل فنی و اجرایی تمرکز نمود. موارد مربوط به حفظ ایمنی در حین اجرای سقف عرشه فولادی در بخش مقاله ها تحت عنوان " نکات ایمنی در اجرای سقف عرشه فولادی " ارائه شده است.


                                    

مقطع عرشه فولادی با ارتفاع گام 7.5 سانتیمیتر       

 

مقطع عرشه فولادی با ارتفاع گام 6.5 سانتیمیتر

 

 
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به پرسش های شما میباشند

با ما تماس بگیرید

 

22412450

 

22511607

22534137